Jdi na obsah Jdi na menu
 


Korálovka sedlatá (Lampropeltis triangulum)

16. 3. 2010

Korálovka sedlatá (Lampropeltis triangulum)

Třída: Plazi (Reptilia)
Řád: Šupinatí (Squamata)
Čeleď: Užovkovití (Colubridae)
Podčeleď: Užovky pravé (Colubrinae)
Druh: Korálovka sedlatá (Lampropeltis triangulum)
Výskyt: Od Kanady až po Ekvádor
Velikost: 1-1,3m
Rozmnožování: Inkubace 60 dní, 5-10 vajec
Potrava: Přiměřeně velcí hlodavci

Poddruhy: Je popsáno asi 13 druhů, z toho jen korálovka sedlatá má okolo 25 poddruhů. Ty se navzájem velice liší jak zbarvením, tak i rozdílnými životními podmínkami populací z různých zeměpisných oblastí výskytu. Nejběžnější poddruh L.t.sinaloe, který obývá hlavně západní Mexiko je většinou zbarven šarlatově červeně, se střídavými světlými a černými proužky.

Charakteristika: Korálovka sedlatá dorůstá do velikosti 1 - 1,3 metru. Její tělo je poměrně štíhlé, hlava je malá a sotva odlišitelná od těla. Ačkoliv se jedná o živočicha aktivního spíše za soumraku a v noci, má kulaté zorničky a velké oči.

Výskyt: Korálovka sedlatá je rozšířena od Kanady, až po Ekvádor.

Chov v zajetí: Terárium: Terárium postačuje středně velké, s písčitým substrátem, doplněné několika většími kameny jako úkryt. Nezbytná je samozřejmě miska s vodou.
Teplota: Korálovka sedlatá vyžaduje teplotu mezi 25 - 30°C přes den, s poklesem až ke 20°C v noci. Zimování korálovek je vhodné, nikoliv však nutné. Mnozí teraristé v zimním období pouze snižují teplotu na 20°C. Přesto se zazimování doporučuje, zvláště hodláme-li hady rozmnožovat.

Potrava: Ačkoliv korálovka sedlatá má v přírodě poměrně pestrý jídelníček (loví malé savce, ještěry, hady i ptáky, nepohrdne ani vejcem), v teráriu vystačíme s přiměřeně velkými hlodavci.

Odchov: Páření, které probíhá na jaře po zimním klidu, je doprovázené souboji samců o samice. V červenci a srpnu snesou samice 5 - 10 kožovitých vajec, z nichž se po asi 60 denní inkubaci a 90% vlhkosti líhnou mladé korálovky. Měří kolem 30 cm a dobře přijímají holata myší.

Přestože chov ani odchov těchto nádherně zbarvených hadů není vyloženě náročný a nečiní velké potíže, bylo donedávna pořízení korálovky poměrně nákladnou záležitostí. Sehnání tohoto hada byl navíc téměř nadlidský výkon. Díky módnímu trendu a postupně se snižující ceně, se nádherná korálovka sedlatá pomalu rozšiřuje v chovech našich teraristů.

zdroj:www.teraristika.chovzvirat.com

 

Náhledy fotografií ze složky Korálovka sedlatá

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář