Axolotl mexický (Ambystoma mexicanum)
Axelotl mexický (Ambystoma mexicanum)
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: obojživelníci (Amphibia)
Podtřída: ocasatí (Caudata)
Řád: axolotli (Ambystomatoidea)
Čeleď: axolotlovití (Ambystomatidae)
Rod: axolotl (Ambystoma)
Binomické jméno
Ambystoma mexicanum
Někdy se mu také říká vodní dráček nebo tygří mlok. Je to obojživelník s nápadnými vnějšími žábrami. Dosahuje hmotnosti až 300g. V přírodě je obyčejně tmavě šedý nebo černý, ale v zajetí se většinou chová albinotická varianta. V současnosti již existuje více vyšlechtěných barevných variant. Představuje klasický příklad obojživelníka, který dosahuje pohlavní dospělosti již v larválním stadiu (tzv. neotenická forma). Axolotl má groteskní vzhled. Ve stádiu pulce má hlavu, na které jsou oči, dva otvory pro nádech vzdušného kyslíku, tlama, keříčkovité žábry, tělo, ocas s kožním lemem, dva páry končetin, kloaku. Na předních končetinách má 4 prsty, na zadních jich má 5. Pokud má černé konečky prstů, znamená, že je připraven k rozmnožování. Dospělý jedinec po metamorfóze již nemá na hřbetě kožním lem a také žábry se po metamorfóze vytratí. Pohlaví axolotlů se rozlišuje podle vzhledu kloaky, která je u samců nápadně zduřelá. U pohlavně dospělých larev jsou také samičky o něco větší a širší než samečci. Pro rozmnožení axolotlů je nutné v zimě snížit teplotu vody na 12°C. Samice po oplození nalepí velký počet vajíček (70 - 800) v rosolovitých obalech na vodní rostliny nebo na dno. Z vajíček se asi po 2 - 3 týdnech začnou líhnout beznohé larvy, které je nutné často krmit. Postupně jim začnou dorůstat přední a později zadní končetiny. Larvy měřící po vylíhnutí asi 12 mm, dorostou za rok do velikosti kolem 20 cm a mohou se začít množit. V přírodě většinou nedochází k proměně do pozemní formy, ale v zajetí se to občas dá uměle vyvolat. Zvláštností tohoto zajímavého tvora je, že je schopen obnovovat ztracené části těla. Potřebuje alespoň padesátilitrové akvárium. Potrava axolotlů je masitá, skládá se z žížal, patentek, rybek, myších holátek, plžů, kousků libového masa... Z tohoto důvodu také není vhodný chov axolotlů s rybami (pokud mu tedy nechceme zpestřit jídelníček, ale i on sám může být rybami napadán). Vhodné je krmit pinzetou. Dříve byl pojídán jako pochoutka v Mexico City, ale dnes je chráněný. Dožívá se i více než 20 let. Při teplotách okolo 10°C mají zpomalený metabolismus, potravu přijímají měně často a také ji delší dobu tráví. Teploty nas 24°C vedou k větší náchylnosti na nemoci. Na dno akvária je vhodný jemnější šterk, kameny bez ostrých hran. Rostliny jsou vhodné tuholisté.
Komentáře
Přehled komentářů
Dobrý den,
muzu vam nabidnout 2 axoloty krizene Gold x prirodni forma ( sfarbeni jsou vic do prirodni formy, poslední dve ks z chovu). Cca 12-13 cm v moc dobrym stavu.
Jen do dobrych rukou
Cena za kus 100kc
Bydlim- Barrandov
Diky
R.Šesták
axelot
(Prošková Hana, 6. 5. 2013 17:44)Dobrý den, chtěla bych se zeptat čím to může být že se mému axelotovy-albínovy změnila barva žaber( keříčků) z růžovofialových na bílošedé a na tělíčku má krvavé šrámy. Předem děkuji za odpověď.
koupim axelota
(jirka, 8. 1. 2012 19:13)dobry den jsem z pardubyckeho kraje a chtel bych parek albinu axelotu
Re: koupim axelota
(Lenka, 29. 3. 2012 15:18)Dobrý den Jirko, prodávám 2 axolotly-albíny(sameček a samička). Jsou asi 15cm velcí. Jestli byste měl zájem, ozvěte se prosím. Poslu vám svuj e-mail. Jsem z Hradce Hrálové.
Re: Re: koupim axelota
(Patrik, 15. 6. 2012 13:10)Jsem z Pardubic a rád bych zakoupil nejlépe dva (pár) těchto tvorečků. Prosím kontaktujte me na email Riky1@seznam.cz
AXELOTL
(RENÁTA, 31. 5. 2011 13:04)DOBRÝ DEN DNES JSEM SI KOUPILA AXELOTLA A CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT JAK POZNAM ŽE MAM SAMCE A NEBO SAMIČKU , JE TO KRASNE A HLAVNĚ ZAJIMAVE ZVIŘADKO CHTĚLA BYCH SE ONĚM DOZVĚDĚT VIC DĚKUJI RENÁTA
axolot prodej
(Robert, 28. 5. 2015 13:48)